Wersja do druku Biuletyn Informacji Publicznej EN

Bądź aktywny w letnie dni - zapraszamy do 13. Akademii Zdrowia
UWAGA! UTRUDNIENIA W RUCHU NA A1
Zapraszamy na Piotrkowski CUP 2019 - 21 lipca 2019 r. - ORLIK Bujny
Zapraszamy na badania mammograficzne - 30 lipca 2019 r. - Sulejów, 31 lipca 2019 r. - Wolbórz

Położenie


Powiat piotrkowski leży w centrum Polski, w południowo - wschodniej części województwa łódzkiego, około 140 km od Warszawy. Obejmuje miasto i gminę Sulejów, miasto i gminę Wolbórz oraz gminy: Aleksandrów, Czarnocin, Gorzkowice, Grabica, Łęki Szlacheckie, Moszczenica, Ręczno, Rozprza i Wola Krzysztoporska. Graniczy z powiatami bełchatowskim, tomaszowskim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim i radomszczańskim.
Główną rzeką przepływającą przez powiat jest rzeka Pilica, na której utworzono sztuczny zbiornik wodny zwany Zalewem Sulejowskim. Wpłynęło to, w znacznym stopniu, na rozwój zaplecza usługowego, związanego z branżą turystyczno - rekreacyjną.
Powiat piotrkowski zaliczany jest do typowo rolniczych. Wyróżnia się także największym zalesieniem, co wzbogaca jego walory turystyczne i zachęca do odpoczynku w wiejskich ostojach. Wyznaczenie w powiecie edukacyjnych ścieżek rowerowych, ale także szlaków konnych przyczyniło się do większego zainteresowania aktywną formą spędzania wolnego czasu.
Samorząd powiatowy prowadzi 5 szkół ponadgimnazjalnych, które oferują zawody i specjalności dające możliwość odnalezienia swego miejsca na rynku pracy. Wybór szkoły i pracy jest bardzo istotny, gdyż jest to inwestycja we własną przyszłość. Szkoły kształcą m.in. techników turystyki wiejskiej, architektury krajobrazu, żywienia i gospodarstwa domowego, mechaników, leśników, rolników, informatyków, ekonomistów, geodetów, hodowców koni, a także techników logistyki. Zwłaszcza ten ostatni kierunek jest pożądany z uwagi na fakt przyciągnięcia na teren powiatu wielu inwestorów takich jak IKEA, FM LOGISTIC w gminie Moszczenica, AHOLD w gminie Wola Krzysztoporska, AUCHAN w gminie Wolbórz, magazynów logistycznych PARTNER CENTER w gminie Wolbórz, KAUFLAND POLSKA MARKETY sp. z o.o. w gminie Wola Krzysztoporska czy największy w Europie Środkowo-Wschodniej park logistyczny POLAND CENTRAL w miejscowości Wola Bykowska w gminie Grabica.
Projekt i wykonanie: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Tryb. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści bez zezwolenia - zabronione.