Wersja do druku Biuletyn Informacji Publicznej EN

Bądź aktywny w letnie dni - zapraszamy do 13. Akademii Zdrowia
UWAGA! UTRUDNIENIA W RUCHU NA A1
Zapraszamy na Piotrkowski CUP 2019 - 21 lipca 2019 r. - ORLIK Bujny
Zapraszamy na badania mammograficzne - 30 lipca 2019 r. - Sulejów, 31 lipca 2019 r. - Wolbórz

Noś odblaski - bądź widoczny


„Kolejny rok 2016 – rokiem osób Niechronionych na drogach Ziemi Piotrkowskiej
w działaniach Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim”   Piotrkowscy policjanci cały czas prowadzą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pod hasłem - „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ta grupa użytkowników dróg, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Jak się okazuje, podstawowe przepisy dotyczące zachowania się na drodze zna prawie każdy, jednak wnioski z analizy policyjnych statystyk wskazuję, że nie wszyscy się do nich stosują.
   Kodeks drogowy szczegółowo reguluje kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Zimowe miesiące to czas kiedy dni są najkrótsze a warunki atmosferyczne niekorzystne dla uczestników ruchu drogowego. To właśnie teraz używanie przez pieszych elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu staje się szczególnie ważne. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na wcześniejsze zauważenie ich przez kierujących pojazdami i wykonanie bezpiecznego manewru. Każdy element odblaskowy noszony po zmroku na wierzchniej odzieży powoduje, że pieszy staje się widoczny dla kierującego pojazdem nawet z odległości 150 metrów. Osoba nie posiadająca elementów odblaskowych widoczna jest zaledwie przy 20 metrach, gdy czasu na jakikolwiek manewr jest już za mało.
   Od 31 sierpnia 2014 roku znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, nałożyła na pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
   Stosowanie elementów odblaskowych (zawieszki, opaski, kamizelki) przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku bardziej widoczni w światłach samochodu. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.
   Apeluję również do rowerzystów i motorowerzystów aby poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych zadbali o swoje bezpieczeństwo. To także uczestnicy ruchu drogowego, których zaliczamy do kategorii niechronionych. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej, z tyłu zaś światło odblaskowe barwy czerwonej oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być pulsujące. Pamiętaj! W warunkach złej widoczności światła należy włączyć.

Apeluję! Bądź widoczny na drodze – chroń życie swoje i innych.

Komendant Miejski Policji
w Piotrkowie Trybunalskim
insp. Piotr Nowicki


       

       Projekt i wykonanie: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Tryb. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści bez zezwolenia - zabronione.