Szlaki piesze
Szlak Partyzancki
im.mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala"
Przebiega przez miejsca uświęcone krwią partyzantów i żołnierzy Wojska Polskiego walczących tu w wojnie obronnej w 1939 roku, a później podczas okupacji hitlerowskiej. Szlak ten bierze początek w Radomsku i przebiega m.in przez Górę Chełmo, Przedbórz, Bąkową Górę, Majkowice, Sulejów, Witów, Polichno, Golesze, Tomaszów Mazowiecki, Spałę, Inowłódz, Anielin, Poświętne w kierunku Drzewicy i dalej ku granicy województwa łódzkiego. Na granicy województwa łączy się ze szlakiem CZERWONYM województwa mazowieckiego i jest jednym z najdłuższych nizinnych szlaków w Polsce.
Szlak pieszy rzeki Pilicy
Szlak uważany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków krajobrazowych na terenie Polski wiodący przez obszary nizinne. Swój początek bierze na placu Czarnieckiego w Piotrkowie Tryb., przed siedzibą tamtejszego oddziału PTTK. Jego trasa biegnie głównie przez duże kompleksy leśne leżące w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Początkowo z Piotrkowa Szlak Rzeki Pilicy wiedzie na północny-wschód, docierając w rejonie Barkowic Mokrych do doliny rzeki Pilicy, skąd w pobliżu brzegu Zbiornika Sulejowskiego biegnie w kierunku zapory w Smardzewicach. Tam, po przejściu na drugi brzeg, zmienia kierunek na południowy i wzdłuż Zbiornika Sulejowskiego, a następnie Pilicy, przez Sulejów doprowadza do Przedborza i Krzętowa (w powiecie radomszczańskim). Wędrując tym szlakiem podziwiać można m.in piękno szaty roślinnej parków krajobrazowych oraz liczne rezerwaty przyrody leżące na jego trasie.
Szlak okólny po Piotrkowie Trybunalskim
Szlak pieszy przebiega ulicami miasta Piotrkowa Tryb. łącząc jego najważniejsze zabytki i miejsca pamięci narodowej.
Szlak rekreacyjny Piotrków-Jarosty
Rozpoczyna się w Piotrkowie i biegnie przez Uszczyn, Koło i skręca do lasu i dalej aż do drogi nr 8 w Polichnie. Stąd przez 0,5 km biegnie wzdłuż trasy szybkiego ruchu, skręca na północ i przebiega przez wsie Proszenie i Gazomka, w pobliżu rezerwatu "Dęby w Meszczach". Kończy się w Jarostach koło Piotrkowa.
Szlak łącznikowy Moszczenica-Proszenie
Szlak o długości 5 km, łączy stację PKP w Moszczenicy ze wsią Proszenie, przez którą przebiega szlak rekreacyjny Piotrków-Jarosty. Szlak ten wiedzie m.in przez Las Batorówka, w którym znajduje się pomnik upamiętniający dwie egzekucje dokonane tu przez hitlerowców w 1941 i 1942 roku.
Szlak łącznikowy Meszcze-Polichno
Również o długości 5 km rozpoczyna się na stacji PKS i MZK w Meszczach a kończy w Polichnie. Około 2 km od punktu wyjścia leży rezerwat przyrody "Dęby w Meszczach", utworzony w 1989 roku w celu ochrony naturalnego starodrzewu dębowego w zespołach o charakterze grądu i boru mieszanego.