Wersja do druku Biuletyn Informacji Publicznej EN

Bądź aktywny w letnie dni - zapraszamy do 13. Akademii Zdrowia
UWAGA! UTRUDNIENIA W RUCHU NA A1
Zapraszamy na Piotrkowski CUP 2019 - 21 lipca 2019 r. - ORLIK Bujny
Zapraszamy na badania mammograficzne - 30 lipca 2019 r. - Sulejów, 31 lipca 2019 r. - Wolbórz

DOŻYNKI


Data: 16 września 2018 r.
Miejsce: Stadion w Rozprzy

Rolnicy to najliczniejsza grupa zawodowa w powiecie piotrkowskim, dzięki której na naszych stołach nie brakuje symbolicznego kawałka chleba. Tym upieczonym z tegorocznych zbiorów dzielili po gospodarsku: równo i sprawiedliwie Starostowie Dożynek Powiatowych w Rozprzy Małgorzata Wnuk (Milejowiec) i Andrzej Tarnowski (Cieślin) wraz ze Starostą Powiatu Piotrkowskiego Stanisławem Cubałą i Wójtem Gminy Rozprza Januszem Jędrzejczykiem. Tradycje ludowe w czasie dożynek były widoczne na każdym kroku. Chlebkami, pięknymi wieńcami i ich mniejszymi odpowiednikami (mini wieńcami), obdarowano gospodarzy Ziemi Piotrkowskiej i Gminy Rozprza oraz samorządowców gmin powiatu piotrkowskiego i partnerskiej gminy Rajcza. Starosta Powiatu Stanisław Cubała podziękował w imieniu mieszkańców wszystkim rolnikom, pszczelarzom, ogrodnikom, sadownikom za ich coroczny trud i życzył - także paniom z kół gospodyń wiejskich, druhom z OSP i sołtysom - zdrowia, szczęścia, pogody ducha oraz dobrej aury. - Tegoroczne dożynki są wyjątkowe, ponieważ odbywają się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę - przypomniał starosta Cubała. - Chłopi mają w tym swój udział, ponieważ w 1920 roku to przede wszystkim oni bronili Polskę i Europę przed bolszewikami. Premierem był wtedy Wincenty Witos. Jeśli nie będziemy szanować rolnika, będziemy spożywać coraz więcej chemicznej żywności, sprowadzanej z zachodnich krajów. Im więcej zaoszczędzimy na rolnictwie, tym więcej stracimy na zdrowiu. Na wsi się zarabia 68% tego, co w mieście, pomimo dopłat. Dodatkowo w tym roku mieliśmy suszę, co oznacza niższy zysk, tym bardziej, że sprowadziliśmy wiele produktów rolnych z Ukrainy, a niebawem będziemy też sprowadzać genetycznie modyfikowaną żywność z Kanady. To może zagrozić naszym gospodarstwom rolnym. Rolników niepokoi także fakt, że budżet na rolnictwo został zmniejszony o 5 miliardów złotych na ten rok.
Od 2009 roku w czasie Dożynek Powiatowych poznajemy kolejnego laureata honorowego tytułu "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego". W tym roku Kapituła Plebiscytu postanowiła wyróżnić Pawła Kowalskiego strażnika leśnego z Osady Leśnej w Kole, który sprawuje opiekę nad chorymi zwierzętami. Władze powiatu nagrodziły także Mistrzów Pszczelarskich: Józefa Badka, Józefa Kołaczka i Stanisława Jastrzębskiego.
Za przygotowanie 28 mini wieńców podziękowania otrzymały: KGW Gajkowice, KGW Białkowice, KGW Jarosty, KGW Rekoraj, KGW Gazomia Nowa, KGW Komorniki, KGW Żywocin, KGW Świątniki, KGW Lubiatów, KGW Barkowice, KGW Dobrenice, KGW Dorszyn, KGW Felicja, KGW Łęki Szlacheckie, KGW Tomawa, KGW Żądło, KGW Zaborów, KGW Grabina Wola, KGW Biskupia Wola, KGW Rozprza, KGW Lubień, KGW Truszczanek, KGW Tychów, KGW Zamość, KGW Szczukocie, KGW Stara, KGW Jeżów, Stowarzyszenie "Szczepanowice" i Stowarzyszenie "Razem dla Gorzkowic".
Dożynkom towarzyszyły występy lokalnych artystów: Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Koraliki" z Czarnocina, Zespołu "Grabiczanie", KGW Mierzyn i KGW Rozprza, Aleksandry Rycerz, Lion Dance Studio Anny Lewińskiej, Kasztelanii Swing Band, uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu, a po nich koncertowały Szalone Gitary i Masters. Wśród imprez towarzyszących znalazły się stoiska promujące gminy powiatu piotrkowskiego, szkoły ponadgimnazjalne powiatu oraz liczne atrakcje dla dzieci.



Data: 17 września 2017 r.
Miejsce: Amfiteatr Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy, ul. Dworcowa 16 A

Chleb pokroili, wieńce wręczyli, rolnikom podziękowali i do wieczora wspólnie świętowali. Po raz drugi Moszczenica była gospodarzem Dożynek Ziemi Piotrkowskiej. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna koncelebrowana przez ks. dr Jacka Kacprzaka prorektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i ks. Władysława Pasia proboszcza moszczenickiej parafii. Następnie barwny korowód dożynkowy dotarł na plac dożynkowy, czyli do amfiteatru Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy. Starosta piotrkowski Stanisław Cubała i wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek, obdarowani chlebem przez starostów dożynkowych: Anettę Derendarz z Sierosławia i Andrzeja Parasa ze Skotnik - jak tradycja każe - najpierw bochen pokroili, by potem częstować nim dożynkowych gości. Posmarowany miodem szczególnie smakował Ambasadorowi Republiki Mołdawii Iurie Bodrugowi, Prezydentowi Rejonu Glodeni Ionowi Leuca oraz licznej mołdawskiej delegacji. Z zaproszenia starosty powiatu i wójta gminy skorzystali także przyjaciele z Węgier, na czele z burmistrzem Abdy Zsoltem Szabo.
Po raz pierwszy Koła Gospodyń Wiejskich powiatu piotrkowskiego przygotowały mini wieńce, które wręczono gościom z Mołdawii, Węgier, parlamentarzystom oraz samorządowcom. Do grona laureatów tytułu honorowego "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego", dołączył, decyzją Kapituły Plebiscytu, Władysław Wawrzyńczak - człowiek o wielkim sercu, społecznik i organizator ponad 3,5 tysiąca imprez rekreacyjno-sportowo-turystycznych. Przyznano także statuetkę dla najlepszego pszczelarza, którym został Lech Gospodarczyk z Lubiaszowa. Starosta Cubała nagrodził wszystkie stoiska promocyjne gmin ziemi piotrkowskiej i szkół prowadzonych przez powiat, a uczestnicy dożynek mogli posmakować potraw, przygotowanych w ramach kulinarnych zmagań Garnek Smaków.

Na scenie wystąpili: mołdawska skrzypaczka Mariana Iatco i zespoły Hora Moldovei oraz z gminy Hijdieni z Rejonu Glodeni, muzycy Filharmonii Łódzkiej, Zespół Pieśni i Tańca "Gorzkowice", Dziecięcy Zespół Koraliki z Czarnocina, Zespół Tańca Ludowego "Choberki" i Grabiczanie z Grabicy, Kapela Ludowa Tkacze z Moszczenicy, Magistic Dance z Aleksandrowa, Calypso Piotrków i młodzież szkół prowadzonych przez powiat. Gwiazdą wieczoru był SŁAWOMIR.
Tradycję ludową - Dożynki Powiatowe - połączono w tym roku z nowoczesnością. Zainaugurowano projekt Moszczenickie Tereny Inwestycyjne, dzięki któremu na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego rozpocznie się porządkowanie, budowa infrastruktury i adaptacja istniejących budynków, gdzie swoje siedziby znajdą firmy z branży IT. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w wysokości 13 mln złotych. W uroczystości symbolicznego "wbicia szpadla" udział wzięli biskup pomocniczy Marek Marczak, Administrator Archidiecezji Łódzkiej, Mariusz Madejczyk pełnomocnik Ministra Cyfryzacji do współpracy z administracją rządową i samorządową RP, parlamentarzyści - Elżbieta Radziszewska, Grzegorz Wojciechowski i Wiesław Dobkowski, wicemarszałkowie województwa łódzkiego: Dariusz Klimczak i Artur Bagieński, starosta Stanisław Cubała, wójt gminy Marceli Piekarek oraz rektor Politechniki Częstochowskiej profesor Norbert Sczygiol. Dzięki pomocy naukowców Politechniki Częstochowskiej, gmina Moszczenica pozyskała już ponad 30 mln zł i najważniejsze jest to, że w trakcie realizacji projektów może zawsze liczyć na pomoc zespołu prof. Leszka Rutkowskiego. Członkami zespołu są: prof. Rafał Scherer, dr inż. Marcin Gabryel, dr inż. Marcin Korytkowski. Od strony finansowej i organizacyjnej projekt został przygotowany przez Łódzki Dom Biznesu. Równolegle w hali sportowej w Moszczenicy odbywały się w ramach projektu targi rolno-spożywcze, branży IT i energii odnawialnej.
Patronat medialny nad imprezą objęli: Telewizja NTL Radomsko, Radio Strefa FM, Tydzień Trybunalski, portal epiotrkow.pl oraz Ziemia Piotrkowska.



Data: 18 września 2016 r.
Miejsce: park przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, Wolbórz ul. Modrzewskiego 107

Chlebem częstowali, wieńcami obdarowali i Panu Bogu za plony podziękowali. Tegoroczne, historyczne, bo Dożynki Diecezjalno-Powiatowe świętowano w Wolborzu. Po mszy św. w wolborskiej kolegiacie, celebrowanej przez Arcybiskupa Seniora Władysława Ziółka i kapelana rolników ks. Jarosława Leśniaka, delegacje wieńcowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy powiatu przeszli w barwnym korowodzie na błonia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. W dożynkowy nastrój wprowadzili publiczność wychowankowie Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Starosta Powiatu Piotrkowskiego Stanisław Cubała odebrał chleb z rąk Starostów Dożynek: Renaty Szymczyk gospodyni z pobliskiego Kuznocina i Dariusza Kalisiaka hodowcy trzody chlewnej z Bleszyna w gminie Grabica. Każdy z gości miał okazję posmakować pokrojonego chleba z dodatkiem miodu od pszczelarzy ziemi piotrkowskiej. Następnie uczniowie powiatowych szkół wręczyli wieńce Księdzu Arcybiskupowi, staroście piotrkowskiemu oraz Paulinie Dziadczyk Przewodniczącej Rady Powiatu Piotrkowskiego, a także Burmistrzowi Wolborza Andrzejowi Jarosowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Bogdanowi Szulcowi. Tytuł honorowy "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego" werdyktem kapituły otrzymała Genowefa Bułacińska.
Obecni na dożynkach parlamentarzyści, samorządowcy województwa łódzkiego i ziemi piotrkowskiej oraz zaproszeni goście otrzymali dożynkowe chlebki. Części artystyczna należała do lokalnych artystów. Na scenie zaprezentowały się zespoły: "Grabiczanie", Koraliki i Ludowa Biesiada z Czarnocina, kapela ludowa Tkacze, świętująca jubileusz 65-lecia oraz Orkiestra Dęta OSP z Longinówki na czele z kapelmistrzem Grzegorzem Konopką, która z okazji 140-lecia istnienia otrzymała okolicznościową statuetkę. Największy aplauz wywołał jednak występ mołdawskiego Zespołu Tańca Narodowego partnerskiego Rejonu Glodeni Hora Moldovei. Nie obyło się bez bisów.
Święto rolników zakończył koncert zespołów BayerFull i Kasztelania Swing Band. Podczas tegorocznych dożynek rozstrzygnięto dwa konkursy. Jurorem kulinarnych zmagań Garnek Smaków był sam finalista IV edycji MasterChefa Adam Kozanecki. Zwycięzcą konkursu została drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach, wyprzedzając gospodynie z Akademii Zdrowego Żywienia z Wronikowa i Pomykowa. Główną nagrodę w konkursie fotograficznym Najpiękniejsze zakątki powiatu piotrkowskiego otrzymała Grażyna Teodorczyk - Piejek. Pozostałe nagrody i upominki ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wręczyła dyrektor biura Krystyna Czechowska. Plac dożynkowy wypełniły stoiska szkół i gmin powiatu piotrkowskiego, które za przygotowanie smakowitych potraw i wypieków otrzymały nagrody od starosty powiatu. W Strefie Zdrowia, w ramach projektu Twoje Serce, Twoim Życiem, do wygrania były kolejne rowery w konkurencjach sumo i sprzęt AGD dla najlepszych rodzin w przeciąganiu liny.

Galeria zdjęć z Dożynek Powiatowych Wolbórz 2016



Data: 20 września 2015 r.
Miejsce: stadion, Gorzkowice ul. Cmentarna 31

Najpierw cały rok pracowali, a po żniwach świętowali – w minioną niedzielę rolników ziemi piotrkowskiej starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała zaprosił do Gorzkowic. Tam wraz z wójtem gminy Alojzym Włodarczykiem podziękował za ich wytężoną pracę na wymagającym warsztacie, jakim jest ziemia. Właściwie uprawiana dostarcza nam tego, co znajdujemy na naszych stołach: chleba, mięsa, warzyw i owoców. Tegorocznych plonów nie zabrakło na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z 11 gmin powiatu piotrkowskiego. Wszystkich uczestników dożynek częstowano chlebem i miodem, wcześniej poświęconym przez ks. Ryszarda Bryłkę proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach. Ten największy – dożynkowy bochen - wręczony gospodarzowi ziemi piotrkowskiej Stanisławowi Cubale od starostów dożynkowych Kamili Kukulskiej i Dariusza Iznerowicza, został pokrojony i sprawiedliwie podzielony. Gdy młodzież z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu wieniec staroście i przewodniczącej Rady Powiatu Paulinie Dziadczyk wręczyła, przewodnicząca ciepłych słów im nie szczędziła. Wójt Włodarczyk z Janem Woźniakiem szefem gorzkowickiej Rady Gminy wieniec otrzymali od Stowarzyszenia Rozwój Sołectwa Plucice. Po ceremoniale wieńcowym przyszedł czas na wyróżnionych. Oznakę Zasłużony dla Rolnictwa od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego otrzymał Edward Bartnik, którego sam wójt Włodarczyk do odznaczenia rekomendował. Kolejne wyróżnienia z rąk starosty Cubały odebrali: Krystyna Raźniak, Wiesław Białek, Michał Andrych, Kazimierz Głowa, Iwona Czapla - Spółka ROOSTER, Janusz Terka – Piotrkowska Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej, Adam Kaniowski Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej Trybunalska, Krystian Moczkowski - Spółka TUCZ-POL, Agnieszka Sudra, Antoni Milczarek, Bogdan Kocięba - Wytwórnia Pasz i Koncentratów AGRO-Kocięba, Alina Kowalska - MASARNIA Z UBOJNIĄ w Bilskiej Woli, Grzegorz Krasoń Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ i Andrzej Piątek - Masarnia w Łękach Szlacheckich. Tegorocznym laureatem honorowego tytułu „Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego” został Jerzy Korytkowski – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy. Na uroczystościach dożynkowych nie zabrakło przedstawicieli europejskiego i polskiego parlamentu, samorządu województwa łódzkiego, a także samorządu powiatowego i gminnego wraz sołtysami oraz prezesami OSP ziemi piotrkowskiej. Z zaproszenia starosty powiatu i wójta gminy Gorzkowice skorzystali szefowie instytucji wspierających rolników, służb mundurowych, uczelni wyższych, środowisk kombatanckich. Po ceremoniale dożynkowym na scenie wystąpili: uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach, Zespół Pieśni i Tańca Gorzkowice, Orkiestra Dęta OSP w Gorzkowicach, Grabiczanie, młodzież z Zespołu Szkół RCKU w Wolborzu oraz zespół góralski Folk. Prawdziwe tłumy opuszczały plac dożynkowy po występie gwiazdy wieczoru – AFTER PARTY.

Galeria zdjęć z Dożynek Powiatowych Gorzkowice 2015



Data: 21 września 2014 r.
Miejsce: stadion GKS Czarni Rozprza ul. Sportowa 7a

Chleb z tegorocznych plonów - symbol Święta Plonów - Dożynek Powiatu Piotrkowskiego w Rozprzy - wręczyli samorządowcom: staroście piotrkowskiemu Stanisławowi Cubale i wójtowi gminy Rozprza Januszowi Jędrzejczykowi, tegoroczni starostowie dożynek Małgorzata Skóra i Alfred Leśniewski. Było to XIV Święto Rolników Ziemi Piotrkowskiej, zorganizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie, Urząd Gminy w Rozprzy oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szydłowie.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna odprawiona, przez księdza prałata Wiesława Płomińskiego, w kościele w Rozprzy. Następnie barwny korowód dożynkowy dotarł na plac dożynkowy - Stadion Czarnych Rozprza.
- Serdecznie dziękuję rolnikom Ziemi Piotrkowskiej za Waszą ciężką pracę i życzę, aby chleba na żadnym stole nie brakowało, a rolników każde zło omijało - mówił starosta piotrkowski Stanisław Cubała. Wraz ze wójtem i starostami dożynek poczęstował uczestników Święta Plonów chlebem i miodem. Wieńce przygotowane przez młodzież otrzymali starosta wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Ireneuszem Czerwińskim oraz wójt gminy Rozprza razem z przewodniczącym Rady Gminy Tomaszem Gemelem. Nie mogło zabraknąć przyśpiewek, przygotowanych przez gospodynie z KGW Rozprza i KGW Mierzyn. Chlebkami dożynkowymi obdarowano poseł Krystynę Ozgę, burmistrzów i wójtów Ziemi Piotrkowskiej oraz przedstawicieli instytucji i organizacji, działających na rzecz rolników, które współpracują ze Starostwem Powiatowym w Piotrkowie. W czasie dożynek, po raz siódmy, przyznano honorowy tytuł "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego". Do grona dziesięciu, dotychczas wyróżnionych, dołączył Grzegorz Adamczyk wicestarosta powiatu piotrkowskiego. Przyznano także honorowe odznaki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla rolnictwa". Tomasza Kowalskiego i Stanisława Socika odznaczyli poseł Krystyna Ozga i starosta powiatu. Z okazji 25. lecia transformacji i wkładu w rozwój polskiej gospodarki, podziękowano przedsiębiorcom z terenu powiatu piotrkowskiego. Statuetki otrzymali: Alina Kowalska - Masarnia z Bilskiej Woli, Zbigniew Balczukiewicz - Cukiernia Adbal, Bogdan Kazub - Spółka Elanda oraz Grzegorz Dajcz - Daj Kasz.

Gwiazdą wieczoru był zespół "A to ci biesiada", który bawił, zachęcając do wspólnego śpiewania i tańczenia, licznie uczestniczącą w dożynkach publiczność. Na placu dożynkowym promowały się szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat, Koła Gospodyń Wiejskich, reprezentujące wszystkie gminy ziemi piotrkowskiej, artyści ludowi oraz inni wystawcy. Pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowali Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi PCK, a konkurencje sportowo-rekreacyjne - Wojewódzkie Zrzeszenie LZS z Łodzi.

Galeria zdjęć z Dożynek Powiatowych Rozprza 2014

Zdjęcie udostępnione dzięki Urzędowi Gminy w Rozprzy



Data: 15 września 2013 r.
Miejsce: amfiteatr Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy ul. Dworcowa 16a

Chlebem częstowali, wieńcami obdarowali i Panu Bogu za plony podziękowali. Tegoroczne Dożynki Powiatu Piotrkowskiego świętowano w Moszczenicy. Na czas ceremoniału, nawet kapryśna dotąd aura zaskoczyła wszystkich uczestników najważniejszego wydarzenia na ziemi piotrkowskiej. Po mszy św. w moszczenickiej parafii celebrowanej przez proboszcza księdza Władysława Pasia, zaproszeni goście oraz mieszkańcy powiatu przeszli w barwnym korowodzie do amfiteatru Gminnego Ośrodka Kultury. W dożynkowy nastrój wprowadzili publiczność wychowankowie Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Starosta Powiatu Piotrkowskiego Stanisław Cubała odebrał chleb z rąk Starostów Dożynek: Moniki Woch gospodyni z Grabicy i Jarosława Jaśkina rolnika z Kosowa. Każdy z gości miał okazję posmakować pokrojonego chleba z dodatkiem miodu od pszczelarzy ziemi piotrkowskiej. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z Czarnocina wręczyli wieniec staroście piotrkowskiemu oraz Ireneuszowi Czerwińskiemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Piotrkowskiego. Drugi wieniec otrzymał Wójt Gminy Moszczenica Marceli Piekarek oraz Przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Nowicki upleciony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Raciborowic. Tytuł honorowy "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego" werdyktem kapituły otrzymał generał brygady Stanisław "Burza" Karliński. Obecni na dożynkach parlamentarzyści posłowie Krystyna Ozga i Artur Ostrowski wraz ze starostą piotrkowskim odznaczyli "Zasłużonych dla rolnictwa" Pawła Sobalę i Krzysztofa Kulińskiego. Wszyscy zaproszeni goście, w tym również samorządowcy ziemi piotrkowskiej, otrzymali dożynkowe chlebki. Części artystyczna należała do lokalnych artystów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Moszczenicy. Na scenie zaprezentowały się zespoły "Wesołe wełniaczki", "Project Dance", kapele ludowe "Jacy Tacy Moszczeniacy" oraz "Tkacze". Swoim głosem zachwycały: Roksana Jureńczyk z Gorzkowic oraz uczestniczki X-Factora - zespół MKwadrat. A dożynkową publiczność rozbawił i rozśmieszał najlepszy polski aktor musicalowy ROBERT ROZMUS. Święto rolników zakończył pokaz fajerwerków.

Galeria zdjęć z Dożynek Powiatowych Moszczenica 2013

Dożynki Powiatowe w obiektywie Dariusza Kowalskiego



Data: 23 września 2012 r.
Miejsce: lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, Piotrków Tryb. ul. Przemysłowa

"Tylko rolnik wie ileż to pracy trzeba, żeby na polskim stole był bochen chleba" - tymi słowami Starosta Powiatu Piotrkowskiego Stanisław Cubała powitał wszystkich rolników i zaproszonych gości, otwierając wraz z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem Wojewódzkie Święto Plonów. Starostowie Dożynek Edyta Pstrokoń i Tomasz Kowalski przykazując marszałkowi bochen chleba prosili, "aby dzielony był po gospodarsku i sprawiedliwie, tak żeby nikomu go nie zabrakło". Następnie młodzież szkół prowadzonych przez powiat w Bujnach, Czarnocinie, Szydłowie, Sulejowie i Wolborzu wręczyła wieńce Marszałkowi Województwa, Wicemarszałkowi Sejmu Cezaremu Grabarczykowi, w imieniu Wojewody Łódzkiej wieniec odebrał dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego Sławomir Wasilczyk, Markowi Mazurowi Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Łódzkiego, Andrzejowi Górczyńskiemu prezesowi Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Staroście Stanisławowi Cubale i Przewodniczącemu Rady Powiatu Piotrkowskiego Ireneuszowi Czerwińskiemu. Pozostałych zaproszonych gości - parlamentarzystom ziemi łódzkiej, starostom powiatów, prezydentom miast, burmistrzom i wójtom oraz przedstawicielom organizacji działających na rzecz rolnictwa - obdarowano chlebkami dożynkowymi. Po ceremoniale Przewodniczący Rady Powiatu ogłosił werdykt Kapituły Plebiscytu honorowego tytułu "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego". Został nim Jan Sachrajda, honorowy prezes Zarządu Powiatowego OSP w Piotrkowie Tryb. Kapituła Tytułu doceniła jego: "umiejętności organizatorskie i szybkie konsekwentne działanie, które wykorzystał zajmując się pozyskiwaniem pieniędzy na zakup sprzętu pożarniczego, m.in. samochodów strażackich, uzyskiwaniem środków na rozbudowę strażnic. Dzięki osobistemu zaangażowaniu integrował druhów inicjując szereg zawodów strażackich, jednocześnie krzewiąc działalność strażacką wśród dzieci i młodzieży, m.in. poprzez organizację wielu konkursów o tematyce pożarniczej oraz kierowanie ich na obozy szkoleniowo – wypoczynkowe. Swoją determinacją przyczynił się do włączenia kilku powiatowych jednostek OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Reaktywował i wspomagał powstanie wielu, z obecnie funkcjonujących, Orkiestr Dętych w powiecie". Najładniejszym stoiskiem Dożynek Wojewódzkich uznano to przygotowane przez Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach. II miejsce zajęła prezentacja Stowarzyszenia Powiatowa Rada Kobiet, a miejsce trzecie przypadło Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju gminy Aleksandrów "Jesteśmy razem". Nagrody ufundowane przez Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Łódzkiego, wręczyli Marszałek Województwa Łódzkiego i Starosta Piotrkowski. Mszę Świętą Dziękczynną odprawił ksiądz Andrzej Chycki Dziekan Dekanatu Piotrkowskiego, a homilię wygłosił ksiądz Jarosław Leśniak duszpasterz rolników województwa łódzkiego. Na dożynkowej scenie wystąpili: wychowankowie Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie, młodzież z Wolborza i Bujen przygotowana przez animatora kultury Krzysztofa Bylinkę, Orkiestra Dęta OSP z Longinówki pod batutą kapelmistrza Grzegorza Konopki, Zespół Ludowa Biesiada z Czarnocina, zespół tańca towarzyskiego TICO z Opoczna oraz górale z Kapeli Józefa Gąsienicy Brzegi z Zakopanego.

Galeria zdjęć z Dożynek Wojewódzkich 2012



Data: 18 września 2011 r.
Miejsce: Podklasztorze, Sulejów

Dożynki Powiatu Piotrkowskiego rozpoczęło nabożeństwo dziękczynne celebrowane przez o. Augustyna Węgrzyna przeora Klasztoru Opactwa Cysterskiego. Następnie barwny korowód przemaszerował na plac dożynkowy. W czasie ceremoniału dożynkowego starostę Stanisława Cubałę i Przewodniczącego Rady Powiatu Piotrkowskiego Ireneusza Czerwińskiego młodzież ze szkoły w Sulejowie obdarowała wieńcem dożynkowym. Wieniec od Koła Gospodyń Wiejskich w Kole otrzymali także burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła oraz przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Majchrowski. Natomiast gospodynie z KGW w Kurnędzu obdarowały wieńcem o. Augustyna Węgrzyna. Niespodziewanym punktem dożynkowych uroczystości było wręczenie piotrkowskiemu staroście chleba upieczonego przez rolników z partnerskiego Rejonu Równieńskiego na Ukrainie, który przywiózł na dożynki zespół SKOLMO. Wszyscy zaproszeni na Święto Plonów goście otrzymali dożynkowe chlebki. Po ceremoniale ogłoszono laureata honorowego tytułu "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego". Został nim Bogdan Kazub wieloletni samorządowiec Ziemi Piotrkowskiej i lokalny przedsiębiorca. Kapituła Tytułu doceniła jego: ... współpracę przy przygotowaniu procedur uruchomienia centrum logistycznego pod nazwą Centra Logistyczne na terenie Gminy Wola Krzysztoporska obręb Rokszyce-Majków, które dziś prężnie funkcjonują i znacząco wpływają na rozwój gospodarczy powiatu piotrkowskiego oraz zapewniają miejsca pracy dla mieszkańców powiatu. Jako Przewodniczący Rady Powiatu II kadencji z ogromnym zaangażowaniem uczestniczył w działaniach na rzecz rozwoju powiatu piotrkowskiego, jak również wspierał inicjatywy samorządów gmin dotyczące inwestycji w infrastrukturę drogową, oświatowo-sportową oraz logistykę - czytamy w uzasadnieniu. Po raz pierwszy przyznano także tytuł "Zasłużony dla gminy Sulejów". Wyróżnienie otrzymał Marek Mazur Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego. Po części oficjalnej na dożynkowej scenie zaprezentowali się wychowankowie Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie, którzy rozbawili dożynkową publiczność piotrkowskimi przyśpiewkami ludowymi. Muzyczną oprawę ceremoniału dożynkowego przygotowała młodzież powiatowych szkół ponadgimnazjalnych pod kierunkiem Krzysztofa Bylinki oraz orkiestra dęta OSP z Przygłowa. Sulejowską publiczność do późnych godzin wieczornych bawili: Babska Biesiada, Grzmiąca Półlitrówa i niezaprzeczalna gwiazda tegorocznych dożynek zespół SKOLMO z Ukrainy.
Dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje. Swoje regionalne potrawy i nalewki serwowały odwiedzającym Koła Gospodyń Wiejskich z ośmiu gmin Powiatu Piotrkowskiego, twórcy ludowi oraz wystawcy komercyjni. Swoje stoisko miała także Komenda Miejska Policji w Piotrkowie, która zorganizowała przed południem turniej sprawnościowy w ramach projektu Widzę Reaguję. Wzięło w nim udział 7 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Nagrody dla laureatów turnieju wręczali: komendant policji Gabriel Olejnik, kierownik wydziału zarządzania kryzysowego Ryszard Musiałowicz oraz sponsorzy projektu.

Galeria zdjęć z Dożynek Powiatowych Sulejów 2011



Data: 19 września 2010 r.
Miejsce: ZSR CKU, Wolbórz

Zorganizowane już po raz dziesiąty Dożynki Powiatu Piotrkowskiego rozpoczęło nabożeństwo dziękczynne celebrowane przez ks. kanonika Grzegorza Gogola w wolborskiej kolegiacie. Następnie barwny korowód przemaszerował na plac dożynkowy. W czasie ceremoniału dożynkowego starostę Stanisława Cubałę i Przewodniczącego Rady Powiatu Piotrkowskiego Andrzeja Jarosa młodzież ze szkoły w Wolborzu obdarowała wieńcem dożynkowym. Uczniowie pozostałych szkół prowadzonych przez powiat w Bujnach, Czarnocinie, Sulejowie i Szydłowie wręczyła kosze dożynkowe: Markowi Mazurowi przewodniczącemu Sejmiku Województwa Łódzkiego, Zygmuntowi Kocimowskiemu przewodniczącemu Komisji Rolnictwa Sejmiku i dyrektorowi łódzkiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Henrykowi Sękowi wójtowi Wolborza i Andrzejowi Górczyńskiemu prezesowi Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Wszyscy zaproszeni na Święto Plonów goście otrzymali dożynkowe chlebki. Po ceremoniale ogłoszono laureata honorowego tytułu "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego". Został nim Leon Fortak wójt gminy Czarnocin. Kapituła Tytułu doceniła jego: ... umiejętności organizatorskie i szybkie konsekwentne działanie, które wykorzystał realizując pomyślnie zadania społeczno - gospodarcze nie tylko na terenie gminy, którą kieruje, ale również na terenie powiatu piotrkowskiego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Leona Fortaka został wybudowany we współdziałaniu Powiatu Piotrkowskiego i Urzędu Marszałkowskiego w 2008 roku pierwszy w powiecie zespół boisk sportowych ORLIK 2012. Poprzez współpracę z Zarządem i Radą Powiatu Piotrkowskiego wybudowano halę sportową przy Zespole Szkół Rolniczych w Czarnocinie - czytamy w uzasadnieniu. Leon Fortach w latach 1998-2002 był przewodniczącym I kadencji Rady Powiatu Piotrkowskiego. Przyznano także odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa". Otrzymali je: Elżbieta Ościk, Barbara Sabat, Sylwester Adamus, Grzegorz Nowicki, Janusz Terka, Andrzej Jaros, Józef Telus, Bogdan Mierzejewski i Jarosław Woźniak. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Wiesław Pędziwiatr. Po części oficjalnej na dożynkowej scenie zaprezentowali się młodzi artyści laureaci Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów corocznie organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej, a także wychowankowie Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie, którzy rozbawili dożynkową publiczność piotrkowskimi przyśpiewkami ludowymi. Gwiazdami wieczoru byli: Frantowska Biesiada oraz Biesiada sołtysa Tolka Gałązki „Jacy tacy Moszczeniacy”.




Data: 20 września 2009 r.
Miejsce: ZSR, Czarnocin

Chleb z tegorocznych plonów i wieniec dożynkowy - symbole Święta Plonów - Dożynek Powiatowych w Czarnocinie - wręczyli władzom powiatowym: staroście piotrkowskiemu Stanisławowi Cubale i przewodniczącemu Rady Powiatu Andrzejowi Jarosowi tegoroczni starostowie dożynek Agnieszka Krajewska i Bogusław Kołodziejczyk. Było to IX Święto Plonów przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie, po raz drugi współorganizowane przez młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Czarnocinie. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem barwnego i widowiskowego korowodu dożynkowego z Biskupiej Woli do Czarnocina na plac dożynkowy. Następnie proboszcz czarnocińskiej parafii Jerzy Pacholski wspólnie z proboszczem kolegiaty w Wolborzu Ks.Kan Grzegorzem Gogolem i prefektem Romanem Świątkowskim odprawili nabożeństwo dziękczynne poświęcając dożynkowy chleb i wieńce. W czasie ceremoniału dożynkowego starostowie Święta Plonów wręczyli staroście piotrkowskiemu bochen chleba, a młodzież szkoły w Czarnocinie przygotowała wieniec, który wręczono staroście Stanisławowi Cubale i przewodniczącemu Rady Powiatu Andrzejowi Jarosowi. - Serdecznie dziękuję rolnikom Ziemi Piotrkowskiej za Waszą ciężką pracę i życzę, aby się Wam darzyło, a po dożynkach w kieszeniach więcej grosza było. Dbając o rolnika, dbamy o siebie - mówił starosta piotrkowski Stanisław Cubała. Marek Mazur przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Grzegorz Misztal przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Andrzej Budzyński prezes Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz wójt gminy Czarnocin Leon Fortak otrzymali od uczniów szkół prowadzonych przez powiat piotrkowski kosze dożynkowe. Przygotowano także chlebki dożynkowe, które otrzymali parlamentarzyści, burmistrz i wójtowie Ziemi Piotrkowskiej oraz przedstawiciele instytucji i organizacji, działających na rzecz rolników, które współpracują ze Starostwem Powiatowym w Piotrkowie. W czasie dożynek przyznano honorowy tytuł "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego" ks.kan. Grzegorzowi Gogolowi. Za kultywowanie tradycji ludowych nagrodzono Zespół "Ludowa Biesiada" z Czarnocina. Za promocję kultury powiatu piotrkowskiego nagrodę odebrał Radosław Blonka, który zachwycił czarnocińską publiczność perfekcyjnym wykonaniem utworu Marka Grechuty. Starosta Stanisław Cubała wraz z przewodniczącym Markiem Mazurem nagrodzili również Kamila i Damiana Szczepaników młodych, utytułowanych ciężarowców z LUKS GRYF przy ZSR CKP w Bujnach.
Gwiazdą wieczoru był zespół Biesiada Sarmacka z Zamościa, który bawił, zachęcając do wspólnego śpiewania i tańczenia, licznie uczestniczącą w dożynkach publiczność. Na placu dożynkowym promowały się Koła Gospodyń Wiejskich, artyści ludowi oraz inni wystawcy. Odbyły się pokazy walk rycerskich i darmowe loty balonem.

Galeria zdjęć z Dożynek Powiatowych Czarnocin 2009



Data: 21 września 2008 r.
Miejsce: Bujny

Na organizację dożynek powiatowych w 2008 roku Starostwo Powiatowe w Piotrkowie pozyskało pieniądze w ramach projektu Tradycje Ludowe w Powiecie Piotrkowskim. Ponownie gościliśmy w Bujnach. Powiatowe Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęła o 1400 Msza Św. w Kościele p.w. św. Wawrzyńca w Bujnach, której oprawę artystyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Bogdanowa. Następnie dożynkowi goście, w barwnym korowodzie, przemieścili się na stadion szkoły w Bujnach, wypełnionym stoiskami wystawców i kramami sprzedawców. Później nastąpiła obrzędowo-artystyczna część Dożynek. Było przemówienie Starosty Piotrkowskiego Stanisława Cubały, który odbierając od starostów dożynek Anny Chojki i Pawła Sobali bochen chleba, podziękował rolnikom powiatu piotrkowskiego za rolniczy trud. Następnie młodzież szkolna wręczyła kosze, wieńce i chlebki dożynkowe zaproszonym gościom. Odznaczono zasłużonych dla rolnictwa na ziemi piotrkowskiej.
Dożynki jak zawsze stanowią okazję do pokreślenia ludowej tradycji i wspaniałej zabawy. Przygotowano konkursy, atrakcje dla dzieci, zabawę taneczną oraz prezentacje produktów rolnych i rzemiosła artystycznego.
Na dożynkowej scenie nie mogło zabraknąć muzyki i tańców, dożynkowym gościom czas umilały zespoły: Kapela Tkacze z Moszczenicy, Zespół Ludowa Biesiada z Czarnocina, Kabaret Cudoki z Czestkowa, dzieci z Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie oraz młodzi artyści - laureaci Powiatowego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Wokalnych, Tanecznych i Instrumentalnych.
W czasie trwania dożynek były zbierane pieniądze dla poszkodowanych mieszkańców gmin Gorzkowice i Ręczno w nawałnicy 15 sierpnia. Datki, za pośrednictwem PCK w Piotrkowie, trafiły do najbardziej potrzebujących.
Kolejnym punktem było ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze stoisko dożynek. Komisja konkursowa zdecydowała przyznać równorzędne nagrody dla: Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczenicy, KGW w Gomulinie, KGW w Czarnocinie, KGW w Wolborzu, KGW w Grabicy, KGW w Ręcznie, KGW w Sulejowie, Zespołu Szkół Rolniczych w Szydłowie, Barci Leśnej z Gomunic.
Imprezę zakończyły występy zespołów AN DREO & KARINA oraz SKALDOWIE, które swoimi wspaniałymi występami porwały do zabawy zgromadzoną w Bujnach publiczność.
Organizatorem Dożynek było piotrkowskie Starostwo Powiatowe, a patronat medialny objęli: Dziennik Łódzki, Radio Strefa FM Piotrków, Tydzień Trybunalski, Ziemia Piotrkowska.




Dożynki Powiatowe 2007

Data: 16 września 2007 r.
Miejsce: Bujny

Dożynki Powiatowe w Bujnach w 2007 r. tradycyjnie rozpoczęła Msza Dziękczynna, której tym razem oprawę artystyczną zapewniła orkiestra dęta z Bogdanowa. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion ZSR CKP w Bujnach, gdzie odbyła się obrzędowo-artystyczna część Dożynek 2007, w czasie której starostowie dożynek Agnieszka Głowacka i Krzysztof Fryczka wręczyli staroście piotrkowskiemu Stanisławowi Cubale bochen chleba.
Część artystyczną wzbogacili m.in. Kapela Tkacze z Moszczenicy, zespół taneczny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej, Kabaret Cudoki z Czestkowa, był również pokaz tańca towarzyskiego i nowoczesnego przygotowany przez szkołę tańca TICO z Opoczna oraz występ młodych artystów laureatów Powiatowego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Wokalnych, Tanecznych i Instrumentalnych.
Całej imprezie towarzyszyły liczne kiermasze i stoiska twórców ludowych z terenu powiatu i wyrobów rzemiosła artystycznego, wystawa płodów rolnych, stoiska handlowe, m.in. prezentacje szkół ponadgimnazjalnych powiatu piotrkowskiego oraz liczne atrakcje dla dzieci. Ponadto podczas uroczystości zostały wręczone nagrody za najciekawsze stoiska Dożynek. Otrzymali je: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach, Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczenicy i Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnocinie.
Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem Bayer Full.
Honorowy patronat nad dożynkami objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur.
Patronat medialny objęli: Dziennik Łódzki, Radio Strefa FM Piotrków, Tydzień Trybunalski, Ziemia Piotrkowska.




Dożynki Powiatowe 2006

Data: 17 września 2006 r.
Miejsce: Sulejów

50 wystawców i ponad 3 tysiące mieszkańców powiatu piotrkowskiego zgromadziły tegoroczne Dożynki Powiatowe, które odbyły się 17 września 2006 r. na Podklasztorzu w Sulejowie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Tomasza. Następnie Korowód Dożynkowy przemaszerował z kościoła na teren przy Hotelu Podklasztorze.
Starostami dożynek byli Marianna Rytych i Antoni Milczarek
Część artystyczną urozmaicili m.in. Zespół Bujniaczek z ZSR CKP w Bujnach oraz soliści z MOK w Sulejowie. Wreszcie nadszedł czas na długo oczekiwaną gwiazdę wieczoru Don Wasyla i Cygańskich Gwiazd. Występ wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności. Muzyka, śpiew, taniec, temperament artystów i ich barwne stroje, wprawiły widzów w zachwyt i pozostawiły niezapomniane wrażenia artystyczne. Na koniec dożynek przybyli goście mieli okazję bawić się razem z zespołem Aptekarze. Także w Sulejowie nie zabrakło stoisk wystawienniczych.




Dożynki Powiatowe 2005

Data: 18 września 2005 r.
Miejsce: Wolbórz

Tłumy mieszkańców, zarówno z okolic Wolborza, jak i z innych gmin powiatu piotrkowskiego, zgromadziły Dożynki Powiatowe, które odbyły się 18 września 2005 r. przy Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Starostami Dożynek byli: Jolanta Latocha i Maciej Ciotucha.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Wolborzu. Następnie Korowód Dożynkowy przemaszerował z kościoła do parku przy ZSR CKU w Wolborzu. Podczas ceremoniału dożynkowego zostały wręczone chleby i wieńce dożynkowe.
Część artystyczną urozmaicili m.in. Zespół Ludowa Biesiada z Czarnocina, pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu pary tanecznej z GOK Wolbórz, kabaret z GOK Wolbórz, Kapela Tolka Gałązki z GOK w Moszczenicy, Zespół Pieśni i Tańca Wolborzanie. Na koniec dożynek przybyli goście mieli okazję bawić się razem z zespołem METIUS.
W Wolborzu, oprócz rozrywki, uczestnicy dożynek mieli możliwość odwiedzenia licznych stoisk wystawowych, m. in. prezentacje szkół ponadgimnazjalnych powiatu piotrkowskiego, a także stoisk twórców ludowych, którzy pieczołowicie kultywują lokalny folklor: hafciarstwo, wycinankarstwo, plecionkarstwo i rzeźbiarstwo. Jednym z nich jest Krystyna Wieczorek z Lubiaszowa lokalna poetka, literatka i znawczyni obyczajów ludowych. Na stoiskach można było także zapoznać się z ofertą agroturystyczną powiatu oraz spróbować wyśmienitych potraw i nalewek naszego regionu. Swoimi stoiskami imprezę wzbogaciły także twórczynie z Powiatowej Rady Kobiet, koła gospodyń wiejskich, firmy działające na terenie powiatu, a dodatkową atrakcją był pokaz drwali oraz park rozrywki dla dzieci.
Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem oraz dostarczyła publiczności niezapomnianych wrażeń i mile spędzonych chwil.




Dożynki Powiatowe 2004

Data: 19 września 2004 r.
Miejsce: Czarnocin

Kolejną szkołą, która była gospodarzem dożynek był Zespół Szkół Rolniczych w Czarnocinie. Na starostów Święta Plonów wytypowano Janinę Glonek i Romana Maciejka. Po części ceremonialnej na scenie wystąpiła Kapela Podwórkowa FAKIRY i Kapela Cygańska. Odbyły się także pokazy akcji ratowniczej jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.




Dożynki Powiatowe 2003

Data: 21 września 2003 r.
Miejsce: Bujny

Dożynki odbyły się 28 września na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Wincentego Witosa w Bujnach. Połączone zostały z IV Ogólnopolskimi Dniami Otwartymi Warzyw i Owoców, na które zapraszali Rada Powiatu, Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalksim oraz dyrekcja szkoły w Bujnach. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 1100 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Bujnach. Następnie Korowód Dożynkowy przemaszerował z kościoła na stadion ZSR CKP. Podczas ceremoniału dożynkowego Starostowie Dożynek wręczyli chleb Staroście Powiatu Piotrkowskiego, a w dalszej części wieńce dożynkowe, wykonane przez uczniów ze szkół w Bujnach, Czarnocinie, Wolborzu, Szydłowie i w Sulejowie.
W części artystycznej wystąpili: zespół przedszkolaków i chór z gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej, kapela podwórkowa oraz zespół instrumentalno - wokalny, działający przy GOK w Woli Krzysztoporskiej, orkiestra dęta z Gomulina, zespół artystyczny ZSR CKP w Bujnach oraz zespół ludowy z Czarnocina i Moszczenicy.




Dożynki Powiatowe 2001

Data: 16 września 2001 r.
Miejsce: Łochyńsko




Dożynki Powiatowe 1999

Data: 19 września 1999 r.
Miejsce: Aleksandrów

Dożynki Powiatu Piotrkowskiego sięgają 1999 roku. Pierwsze Gminno-Powiatowe Święto Plonów zorganizowano w Aleksandrowie przed siedzibą Urzędu Gminy. Tradycyjnie gospodarze dożynek starosta piotrkowski Stanisław Cubała oraz ówczesny wójt Aleksandrowa Henryk Małecki otrzymali bochny chleba od Anny Jęcek z Reczkowa Nowego i Grzegorza Józefowskiego z Dębowej Góry - starostów dożynek. Dwa lata później przygotowaniem uroczystości zajęło się Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Domem Pomocy Społecznej w Łochyńsku. Pensjonariuszki wiele serca włożyły w przygotowanie stoisk z własnoręcznymi wyrobami artystycznymi.




Projekt i wykonanie: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Tryb. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści bez zezwolenia - zabronione.